Finanza

You are here BYDLENÍ

Bydlení

Stavební spoření rozhodně není za zenitem

Přemýšlíte, kde co nejlépe uložit svoje peníze tak, aby se slušně zhodnotily, a vy jste navíc měli šanci získat od banky i půjčku? Založte si účet u stavební spořitelny! I když už dnes není stavební spoření tak výhodné, jako tomu bylo před lety, pořád se jedná o jednu z nejvýhodnějších forem spoření. Proč?

Úroky a státní podpora

Roční úroková sazba se u většiny stavebních spoření pohybuje kolem 2 %, některé stavební spořitelny nabízejí i časově omezené bonusové akce, kdy novým klientům nabídnou ještě lepší úroky. Už jen úročení kolem dvou procent je mnohem vyšší, než nabízí většina bank, a může se srovnávat s dluhopisovými fondy nebo spořicími účty. Samozřejmě ve chvíli, kdy klient dodrží smlouvu a spoří alespoň 6 let. K úrokům je každoročně každému klientovi připisována také státní podpora, a to až do výše 2000 Kč. To stavební spoření ještě zvýhodňuje.

Snadnost financování bydlení

Už při podpisu smlouvy o stavebním spoření si určujete cílovou částku, s níž můžete kdykoliv v průběhu spoření hýbat nahoru i dolů. Pokud se rozhodnete, že si pořídíte vlastní bydlení nebo zrekonstruujete to stávající, máte vlastně předem přislíbený úvěr ze stavebního spoření, jehož úroky jsou dnes sice lehce nad výší úroků z hypoték, ale stavební spořitelny jsou na druhou stranu mnohem benevolentnější při vyhodnocování bonity klienta. Co je určitě zajímavé, je stálá výše úroků a možnost splatit úvěr ze stavebního spoření kdykoliv. Zatímco u hypotečních bank jste na konci každého fixačního období postaveni před novou výši úrokové sazby, u úvěru ze stavebního spoření tomu tak není. Prostě platíte stále stejně.

Zhodnocené peníze na cokoliv

Zatímco úvěr ze stavebního spoření můžete čerpat jen na vyřešení své bytové situace, pokud si chcete užít jen naspořené peníze, můžete je po šesti letech vybrat a použít na cokoliv. Proto je stavební spoření vhodnou formou spoření třeba na vzdělání dětí nebo pro „strýčka Příhodu“.

Má i svoje nevýhody

Stavební spoření má samozřejmě jako každý jiný finanční produkt i nevýhody. Tou největší je asi nemožnost vybrat si v případě nouze své peníze před uplynutím šestileté spořicí lhůty. Pokud byste to udělali, přijdete o veškerou připsanou státní podporu a spoření rázem nebude tak výhodné.

Ceny bytů klesají – počet hypoték roste

Ceny bytů a domů v posledním období stále klesají. Jestliže se říkalo, že nejvhodnějším obdobím na nákup nemovitosti byl začátek letošního roku, v současnosti tato skutečnost již neplatí. Nejvýhodnější nemovitosti jsou právě teď.

Změny ve stavebním spoření

Stavební spoření bylo vládou podstatně narušeno, avšak v tomto týdnu došlo k dalšími stěžejnímu rozhodnutí. Řada médií ho však chybně interpretuje, takže je potřeba ho uvést na pravou míru.

Prodej nemovitosti bez realitek

Nemovitosti bez realitek jsou v dnešní době čím dál žádanějším prodejním artiklem. Jde o jasnou snahu občanů šetřit své peníze. Realitní kanceláře si totiž účtují jak za zprostředkování obchodu na straně prodejce, tak například i určitou částku na straně kupujícího.

Omezení stavebního spoření

Stavební spoření nezažívá příliš hojné období. Smluv sice v současnosti neubývá, ale na druhou stranu nedochází ani k výraznému nárůstu. Proč také? Zatím totiž není objektivních důvodů, proč by se lidé měli do stavebního spoření hrnout.

Nemovitosti

Nemovitosti

Nemovitosti představují v posledních letech jednu z nejzajímavějších a nejméně rizikových investic. Samozřejmě, že ne každý dům či byt se vyplatí kupovat jako investici s dlouhodobým potenciálem růstu, ale řada nemovitostí parametry vhodné investice splňuje.

Stavební spoření

Stavební spoření

Stavební spoření bylo, a zatím stále ještě je, základní myšlenkou státu, jak pomoci nám, občanům, v oblasti bydlení. Specializované stavební spořitelny nabízejí tento produkt plošně a rozdíly jsou pouze velice mizivé a to v oblasti úročení.