Finanza

You are here Spořicí účty

Spořicí účty

Spořicí účty

Spořicí účty představují jednu z forem investování respektive spoření obecně. Hlavním poskytovateli klasických spořicích účtů jsou především bankovní domy a jejich pobočky.

Jedná se o standardizované produkty, které se liší pouze v jednotlivých detailech, jako jsou poplatky, úroky, výpovědní doby a možností pravidelného investování.

Parametry spořicích účtů

Spořicí účty představují bezpečné uložení peněžních prostředků, které jsou ze zákona pojištěny ve stoprocentní výši do limitu ekvivalentu 100 000 eur. Obvykle banky vedou tyto spořicí účty zdarma a to i včetně zasílání výpisů. Díky otevřenosti účtu je možné peníze vkládat kdykoliv a i v libovolné výši. V tom se výrazně spořicí účty liší od termínovaných vkladů. Peníze jsou dostupné relativně rychle a účet je možné v rámci snížení rizika investice vést i v zahraniční měně.

Možnosti spořicích účtů

Princip spořicích účtů je obvykle spojen s běžným účtem v bance. Díky tomu je možné tyto dva účty i majetkově propojit. Například tak, že si klient může nastavit částku, kterou chce na svém běžném účtu mít neustále k dispozici a vše, co je nad touto částkou odchází na stále likvidní, ale výrazně úrokově výhodnější spořicí účet u identické instituce. Jednoduše tak člověk může mít své peníze pod kontrolou a přesně vědět, kolik peněz má na svém běžném účtu a kolik peněž odchází na účet spořicí.

Výnosnost spořicích účtů

Výnosnost spořicích účtů je výrazně vyšší, než u klasických běžných bankovních účtů, avšak v porovnání s termínovanými vklady jde o nižší hodnotu. Jde totiž o to, že u spořicích účtů je možné peníze kdykoliv vybrat. Banka tak neví, zda může s penězi nakládat, či je bude muset, třeba i zítra vyplatit, na rozdíl od termínovaných vkladů, kde je jasně nastaveno období, kdy je možné peníze vybrat. Spořicí účty přesto fungují jako tvoření jakési rezervy pro případ nenadálé události. Díky vysoké likviditě se člověk nemusí bát, že na peníze nebude moci sáhnout. V tomto ohledu plní svou roli tyto účty dokonale.