Finanza

You are here BYDLENÍ Stavební spoření Změny ve stavebním spoření

Změny ve stavebním spoření

Stavební spoření bylo vládou podstatně narušeno, avšak v tomto týdnu došlo k dalšími stěžejnímu rozhodnutí. Řada médií ho však chybně interpretuje, takže je potřeba ho uvést na pravou míru.

O co jde? Ústavní soud zrušil zákon, který odsouhlasila vláda o omezení stavebního spoření a dodatečného zdanění výnosů.

Co se děje

Po tomto zrušení má vláda problém. Především jí bude chybět 6 miliard v rozpočtu, které si úsporou na stavebním spoření chtěla ušetřit. Tyto peníze totiž musí podle ústavního nálezu vyplatit. Pro letošní rok, tak zůstává státní podpora na stanovené výši, tudíž lidí se změna vůbec nedotkne. Dostanou přesně to, co si sjednali ve smlouvě.

Vývoj stavebního spoření

Ústavní soud však nerozhodl o zrušení ustanovení jako takového, ale rozhodl o tom, že byl schválen v režimu ústavní nouze a to z neoprávněného důvodu. Ve skutečnosti ústavní soud pouze odložil zrušení. V praxi to znamená, že pokud vláda do konce roku projedná změnu znovu, skutečně dojde k již všude deklarovaným změnám, tedy snížení podpory státního příspěvku.

Jak dál se stavebním spořením

Stavební spoření nemá podle ministra financí ve finančním sektoru místo. Teď se mu naskytla druhá možnost, jak tento produkt úplně zrušit, či výrazně omezit dispozici s finančními prostředky. Půjde bezpochyby o dlouhé jednání, jehož výsledek nelze odhadnout. Na konci se můžeme jenom divit, pokud skutečně dojde ke zrušení stavebního spoření vlastně na základě rozhodnutí ústavního soudu o nelegitimitě zákonného ustanovení.