Finanza

You are here Kreditní karty

Kreditní karty

kreditní karta

Kreditní karty jsou dnes již standardně používanými platebními prostředky. Při správné terminologii však kreditní karty představují takovou formu financování, kdy majitel kreditní karty nemá na účtu své peníze, ale čerpá jakýsi limit své kreditní karty.

Od začátku čerpání těchto peněz mu běží bezúročné období, před jehož vypršením musí majitel kreditní karty peníze uhradit. Pokud tak neučiní, začínají mu běžet relativně vysoké úroky. Pokud však peníze uhradí včas, může dále začít nové období s čistým štítem. Jediné, co se pak platí, jsou poplatky za vedení kreditní karty a její zřízení.

 

Kreditní karty u nás

U nás však má obvykle kreditní karta pro řadu lidí význam platební karty ke svému bankovnímu účtu. Jde totiž o to, že u nás vznikly nejprve klasické platební karty, kterým lidé začali říkat kreditní. Avšak termín kreditní karty jsme si vysvětlili výše. Platební karty k bankovním účtům, na kterých musí být nejprve peníze, aby je člověk mohl využívat, se správně nazývají debetní karty. Debetní karta je pak klasická platební karta příslušná určitému bankovnímu účtu. V naší zemi se však vžilo říkat debetním platebním kartám kreditní karty, takže nebudeme nastolený trend kazit.

kreditní karta Citibank

Atraktivní bonusy, výhody a slevy nabízí kreditní karta Citibank.

Využití kreditních karet

Kreditní karty (správně tedy debetní karty, avšak použití mají obvykle obě stejné) fungují na jednoduchém principu. Stačí ji při placení předložit, namačkat PIN či se podepsat a transakce je uskutečněna. U vlivných zákazníků, respektive u některých prémiových karet dokonce není ani PIN ani podpis nutný a člověk může platit, jak se mu zlíbí. Je to velice pohodlné, ale při ztrátě platební karty musí člověk rychle reagovat a informovat o tom mateřskou banku, aby uskutečnila příslušné kroky v zabránění zneužití karty. Avšak vzhledem k pojištění těchto karet obvykle klient nepocítí žádnou újmu. S platebními kartami je samozřejmě možné i vybírat peníze z bankomatů a využívat následně hotovost. Postupem času je však předpoklad, že platební terminály budou téměř u každého obchodníka, takže nebude nutné vůbec hotovostní peníze vybírat.