Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Hypotéky Vývoj trhu hypoték

Vývoj trhu hypoték

V minulém roce 2011 banky poskytly hypotéky v celkové výši 119 mld. Kč a tím se stal tento rok druhým nejsilnějším v historii českého hypotečního trhu. V 1. kvartále letošního roku 2012 překonal český hypoteční trh 1. kvartál předkrizový rok 2007 a i nadále plní optimistické předpoklady a trend z roku 2011. Jaký tedy může být vývoj trhu hypoték v nejbližší době?

Shrnutí trhu hypoték za rok 2011

Jak již bylo řečeno, s celkovou částkou poskytnutých hypoték 119 mld. Kč (viz. graf, zdroj MMR) byl rok 2011 druhým nejsilnějším v historii hned za rokem 2007. Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů také meziročně narostl o 40% oproti roku předchozímu, což se dá pokládat za optimistický vývoj. Na produkci hypotečních úvěrů se mimo jiné podepsalo nepatrné oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Dále také jednorázově povzbudilo poptávku i zvýšení DPH k 1. lednu 2012 a samozřejmě velmi nízké úrokové sazby hypoték a stabilně nízké ceny nemovitostí.

Hypoteční trh v 1. kvartále roku 2012

Dle statistik MMR trend i v roce 2012 pokračuje a plní optimistické scénáře prognóz vývoje trhu s hypotékami. K prvnímu čtvrtletí byly uzavřeny v České republice hypoteční úvěry v celkové výši 28 mld. Kč, což představuje 22% meziroční nárůst. Celkově se zatím jedná historicky rekordní vývoj v objemu poskytnutých hypoték a teoretickou možnost překonání roku 2007. Optimistický vývoj se děje i navzdory daňové reformy pro rok 2012, která výrazně omezila možnosti odpočtu úroků hypoték.

Co může ovlivnit hypoteční trh v druhé polovině roku 2012

Mezi hlavní faktory, které ovlivní hypoteční trh, bezpochyby patří vývoj úrokových sazeb. Nyní jsou úrokové sazby blízko svého dna a hypotéka je tak cenově velmi dostupná. Pro pokračující trend vývoj trhu s hypotékami by tyto sazby měly být i nadále stabilní.

Vývoj trhu s nemovitostmi, jako další důležitý faktor, by měl i v budoucnu nabízet stabilně nízké ceny nemovitostí tak, aby lidé neodkládali svůj záměr koupit nemovitost i v době evropské recese. Významným stimulem by mohlo být opět plánované zvýšení DPH k roku 2013.

A samozřejmě jde i o to, aby se hypoteční banky i nadále nebáli půjčovat a nabízet příznivé podmínky hypoték lidem tak, aby mohli snadno realizovat své záměry v hledání nového bydlení.