Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ

Bankovnictví

Vývoj trhu hypoték

V minulém roce 2011 banky poskytly hypotéky v celkové výši 119 mld. Kč a tím se stal tento rok druhým nejsilnějším v historii českého hypotečního trhu. V 1. kvartále letošního roku 2012 překonal český hypoteční trh 1. kvartál předkrizový rok 2007 a i nadále plní optimistické předpoklady a trend z roku 2011. Jaký tedy může být vývoj trhu hypoték v nejbližší době?

Moderní termínovaný vklad

Termínované vklady začínají mít čím dál větší potíže, jelikož se stávají podstatně méně výhodnými a lidé přestávají věřit systém dlouhodobého investování bez určité garance výnosu.

Spoření dětem

Spoření dětem může mít celou řadu nejrůznějších možností. První je odkládání určité částky pravidelně na spořící účet. Nebude zde velký zisk, ale pokud dodržíte pravidelnou platbu, může se například v 18-ti letech dítěte na účtu vyskytovat velice slušná částka. Ale hezky popořadě.

Bankovní registr

Bankovní registr je instituce, která slučuje prakticky všechny banky a ještě několik dalších velkých i nefinančních institucí. Jde o databázi údajů, kde se evidují všechny úvěry a půjčky, které bankovní sektor fyzickým i právnickým osobám nabízí.

Banky v ČR jsou v cizích rukou

Banky v ČR jsou sice na našem území registrované obvykle akciové společnosti, avšak s jejich vlastnictvím je to velice ošidné. Všechny 4 největší české banky jsou totiž v držení cizích subjektů.

Postupné zdražování hypoték

Hypoteční úvěry jsou jednou z nejčastějších forem financování bydlení. Především pak vyšší částky od 500 000 Kč výše jsou prakticky možné získat pouze prostřednictvím hypotečního úvěru.

Bankovní účet

Bankovní účet, budeme se nyní zabývat běžným bankovním účtem, je hlavním prvkem dnešního bankovnictví. Funguje jako bezhotovostní místo, kam může zaměstnanec dostávat svou výplatu, podnikatel přijímat své výnosy a zároveň odkud se peníze dají velice pohodlně odesílat třetím stranám.

Spořící účet

Spořící účet je dnes možné zřídit si u jakékoliv banky. Často je doporučován jako alternativa k běžnému účtu, jelikož spořicí účet dokáže peněžní prostředky zhodnocovat nepatrně lépe, než standardní běžný účet v bance. Je to především proto, že peníze na spořícím účtu musejí nějakou dobu ležet. Proto s nimi může banka nakládat a investovat je.

Termínované vklady

Termínované vklady

Termínované vklady jsou jednou ze základních možností spoření a investování. Termínovaný vklad je velice specifická forma investice, o kterou se její majitel nemusí takřka starat. Jde o jednoduchý produkt, který je vhodný jak pro menší několika tisícové částky, tak i pro větší objemové sumy.