Finanza

You are here Banky v ČR

Banky v ČR

Banky v České republice jsou dozorovány Českou národní bankou, která plní celou řadu funkcí v oblasti dohledu, regulace, normování a celkového směrování bankovnictví u nás. Banky bývaly před revolucí pouze státního charakteru, dnes je však situace naprosto opačná.

Státní bankou je pouze Česká národní banka, kde stejně fungují tržní principy a vláda nemůže nikterak bankovní rozhodnutí ovlivňovat. Naopak všechny ostatní banky jsou v rukou soukromých investorů.

Komerční banky

Všechny banky v ČR jsou tedy komerčními bankami. Účastní se tržních transakcí. Nejčastěji se běžný člověk setkává s produkty typu bankovní účet, platební karta, úvěr či hypotéka. To vše dokážou banky občanům nabízet. Je toho samozřejmě mnohem více, ale hlavní proud a nabídka bank jde právě tímto směrem. Samozřejmě, že banky výrazně diverzifikují svá portfolia, aby byly schopny uspokojovat potřeby plošně a ne pouze vybraným jedincům.

Vlastníci českých bank

S vlastnictvím českých bank je to relativně zajímavé. Velké čtyři hlavní bankovní instituce jsou vlastněné zahraničním kapitálem. Banky v ČR tak vlastní Francouzi, Belgičané, Rakušané či Švýcaři. Člověk to běžně na sobě nepocítí, avšak možná právě díky tomuto vlastnictví jsou banky u nás tak pružné a vytvářejí stále nové a zajímavé produkty.

Nabídka bank

Banky v ČR, tedy alespoň ty největší z nich, nejsou příliš specializované. Nabízejí produkty jak pro fyzické osoby, tak pro právnické osoby a nejrůznější municipality. Každý sektor samozřejmě potřebuje zcela odlišné produkty a banky se proto musejí velice snažit a neustále své portfolio produktů zlepšovat. Pro občany jsou zásadní běžné účty, podílové fondy a nejrůznější půjčky. Firmy zase řeší podnikatelské účty, jejich možné přečerpání, úvěry a další možnosti financování majetku.