Finanza

You are here ÚVĚRY A PŮJČKY Půjčky Jak správně používat kontokorent

Jak správně používat kontokorent

Stává se vám někdy, že do výplaty jen těžko vycházíte s penězi nebo nevyjdete vůbec? Přemýšlíte, kde vzít nějakou tu rezervu pro nečekané výdaje a mít lepší pocit finanční jistoty? Pokud se vám nedaří naspořit si nějaké peníze každý měsíc bokem, nebo sice ano, ale rádi byste měli i jinou jistotu, mohl by pro vás být zajímavý kontokorent.

Co je to kontokorent

Co to vlastně kontokorent je? Jedná se o možnost váš účet přečerpat o určitou částku a nabízí ji k běžnému účtu většina bank. Je to vlastě od banky forma půjčky, a jako každá taková služba je zpoplatněná formou úroků.

Krátkodobá půjčka od banky

Kontokorent neslouží jako půjčka na delší dobu, v tom případě raději zvolte spotřebitelský úvěr, ale spíše k překlenutí nedostatku financí, který je krátkodobý. Zkrátka pokud si peníze potřebujete rychle půjčit a rychle je zase chcete splatit, může být kontokorent dobrá volba.

Jaké jsou zásady použití kontokorentu?

Aby se kontokorent nestal zlým pánem, ale naopak dobrým sluhou, je třeba dodržovat určitá pravidla. Mnoho lidí jej totiž používá špatně a v jejich finanční situaci jim je pak spíše ke škodě, než k užitku. U některých kreditních karet existuje dokonce určité bezúročné období, po které můžete účet přečerpat bezplatně. Zkombinovat kontokorent s kreditní kartou se tedy může vyplatit.

Doporučuje se krátkodobé čerpání

Kontokorent čerpejte krátkodobě, k zaplacení bydlení nebo dovolené není vhodný. Pomoci může při nenadálých výdajích nebo před výplatou. Úroková sazba je vám totiž účtována po celou dobu přečerpání účtu. Čím déle jej čerpáte, tím více na úrocích ve finále zaplatíte. Splacení by mělo proběhnout nejlépe při další výplatě. Kontokorent je zkrátka dobrý pro využívání v rámci dnů, nikoliv týdnů či měsíců.

Zvolte vhodné limity

Nastavte si vhodný limit, tedy to, do jaké částky můžete kontokorent čerpat. Díky tomu si nepůjčíte více, než budete schopni v krátké době splatit. Povolenému přečerpání se snažte vyhnout, protože při něm hrozí sankce, dosahující až 30% p.a.. Pozor, stát se to může i z důvodu naúčtovaných poplatků.