Finanza

You are here Úvěry

Úvěry

Úvěry

Úvěry představují standardizovanou formu půjčování peněžních prostředků. Úvěr obvykle poskytují banky či nebankovní instituce a účtují si za něj úrok. Úrok představuje procentně udanou částku, kterou člověk platí jako odměnu poskytovateli úvěru.

V běžné praxi je však důležitější roční procentní sazba nákladů, která skutečně vypovídá o tom, kolik dlužník ročně navíc za úvěr zaplatí. Poskytování úvěrů je totiž podnikání jako jakékoliv jiné a poskytovatelé musejí riziko z poskytování těchto peněz nějakým způsobem kompenzovat.

Velikost úroků z úvěrů

Úroky z úvěrů jsou závislé na celé řadě faktorů. Především jde o zohlednění rizika. Proto i banky nabízejí nižší úroky než nebankovní instituce a soukromí investoři, jelikož banka má díky své silné pozici často daleko větší šanci peníze od dlužníka získat. Na druhou stranu banky vyžadují daleko přísnější prověření dlužníkovi situace, takže i zde získají banky konkurenční výhodu. Zato na druhé straně stojí vyšší úrok u nebankovní instituce, avšak člověk často nemusí dokládat svůj příjem, další závazky, nemusí ručit majetkem ani shánět osobu ručitele. Vše je pak vyřízeno obratem a peníze má člověk na účtu k libovolnému nakládání.

Druhy úvěrů

Druhů úvěrů je v naší zemi celá řada. Obvykle se v nebankovním sektoru používají spíše termíny půjčka, avšak v konečném důsledku spíše o teoretický rozdíl, který v praxi není zohledňován. Úvěry tak mohou být jak účelové tak neúčelové, pevné či variabilní, jednorázové či revolvingové. Velmi oblíbený je i kontokorentní úvěr, který představuje možnost přečerpání běžného účtu v bance. Úvěrová politika institucí je vždy jasná. Musejí na poplatcích a úrocích vydělat na své zaměstnance a provoz. Proto je často úrok z úvěru odvislý i od parametrů jako kde byl úvěr uzavřen, jakou cestou, u jaké společnosti a v jakém období.