Finanza

You are here BYDLENÍ Stavební spoření Stavební spoření rozhodně není za zenitem

Stavební spoření rozhodně není za zenitem

Přemýšlíte, kde co nejlépe uložit svoje peníze tak, aby se slušně zhodnotily, a vy jste navíc měli šanci získat od banky i půjčku? Založte si účet u stavební spořitelny! I když už dnes není stavební spoření tak výhodné, jako tomu bylo před lety, pořád se jedná o jednu z nejvýhodnějších forem spoření. Proč?

Úroky a státní podpora

Roční úroková sazba se u většiny stavebních spoření pohybuje kolem 2 %, některé stavební spořitelny nabízejí i časově omezené bonusové akce, kdy novým klientům nabídnou ještě lepší úroky. Už jen úročení kolem dvou procent je mnohem vyšší, než nabízí většina bank, a může se srovnávat s dluhopisovými fondy nebo spořicími účty. Samozřejmě ve chvíli, kdy klient dodrží smlouvu a spoří alespoň 6 let. K úrokům je každoročně každému klientovi připisována také státní podpora, a to až do výše 2000 Kč. To stavební spoření ještě zvýhodňuje.

Snadnost financování bydlení

Už při podpisu smlouvy o stavebním spoření si určujete cílovou částku, s níž můžete kdykoliv v průběhu spoření hýbat nahoru i dolů. Pokud se rozhodnete, že si pořídíte vlastní bydlení nebo zrekonstruujete to stávající, máte vlastně předem přislíbený úvěr ze stavebního spoření, jehož úroky jsou dnes sice lehce nad výší úroků z hypoték, ale stavební spořitelny jsou na druhou stranu mnohem benevolentnější při vyhodnocování bonity klienta. Co je určitě zajímavé, je stálá výše úroků a možnost splatit úvěr ze stavebního spoření kdykoliv. Zatímco u hypotečních bank jste na konci každého fixačního období postaveni před novou výši úrokové sazby, u úvěru ze stavebního spoření tomu tak není. Prostě platíte stále stejně.

Zhodnocené peníze na cokoliv

Zatímco úvěr ze stavebního spoření můžete čerpat jen na vyřešení své bytové situace, pokud si chcete užít jen naspořené peníze, můžete je po šesti letech vybrat a použít na cokoliv. Proto je stavební spoření vhodnou formou spoření třeba na vzdělání dětí nebo pro „strýčka Příhodu“.

Má i svoje nevýhody

Stavební spoření má samozřejmě jako každý jiný finanční produkt i nevýhody. Tou největší je asi nemožnost vybrat si v případě nouze své peníze před uplynutím šestileté spořicí lhůty. Pokud byste to udělali, přijdete o veškerou připsanou státní podporu a spoření rázem nebude tak výhodné.