Finanza

You are here BYDLENÍ Stavební spoření Stavební spoření

Stavební spoření

Stavební spoření

Stavební spoření bylo, a zatím stále ještě je, základní myšlenkou státu, jak pomoci nám, občanům, v oblasti bydlení. Specializované stavební spořitelny nabízejí tento produkt plošně a rozdíly jsou pouze velice mizivé a to v oblasti úročení.

Ostatní aspekty stavebního spoření jsou téměř identické a pouze volbou nejrůznějších tarifů může člověk nějaké desetinky procenta vydělat. Princip stavebního spoření je však u všech spořitelen stejný.

Princip stavebního spoření

Stavební spoření funguje na principu spoluúčasti státu. Já sám musím do stavebního spoření investovat své peníze a stát mi na oplátku přispěje státním příspěvkem do určité výše. Od nového roku (2011) je tento příspěvek snížen, jelikož současná vláda odhalila často využívané zneužití stavebního spoření v tom, že ho lidé využívali jako bezrizikové investování se státní pomocí. Jeho účelnost na bydlení již nebyla dostatečná.

Úvěry ze stavebního spoření

Stavební spoření však přesto v řadě případů pomáhalo rodinám financovat nákup, stavbu či rekonstrukci bydlení. A to i pomocí úvěrů. Stavební spoření nabízí ve své podstatě dvě možnosti. První je překlenovací úvěr a druhou klasický řádný úvěr ze stavebního spoření. Překlenovací úvěr je předstupněm úvěru řádného a využívá se tehdy, když klient nemá na řádný úvěr nárok.

Výhody stavebního spoření

Stavební spoření přináší jeho majitelům celou řádku výhod. První je samozřejmě příspěvek státu, který v současnosti (2011) činí maximálně 2 000 Kč. Avšak i z tohoto hlediska se jedná o velice výnosný finanční produkt. Další výhodou je minimální riziko a pojištění tohoto vkladu. K vlastním příspěvkům i státnímu příspěvku náleží navíc úrok, který si určují spořitelny samy, a stává se konkurenčním bojem. Na tom může klient vždy pouze vydělat. Celkově tak stavební spoření nabízí zajímavou možnost, jak spořit téměř bez rizika a se solidním potenciálem.