Finanza

You are here BYDLENÍ Nemovitosti Ceny bytů klesají – počet hypoték roste

Ceny bytů klesají – počet hypoték roste

Ceny bytů a domů v posledním období stále klesají. Jestliže se říkalo, že nejvhodnějším obdobím na nákup nemovitosti byl začátek letošního roku, v současnosti tato skutečnost již neplatí. Nejvýhodnější nemovitosti jsou právě teď.

A jaký bude vývoj? To už dnes těžko někdo odhadne. Na začátku roku byl předpoklad většiny analytiků takový, že vývoj cen bude jasně rostoucí vzhledem k opětovnému růstu zájmu k nákupu. Opak byl však pravdou.

Zájem roste, ale ceny klesají

Dochází tak k velice zajímavému paradoxu. Poptávka po bydlení roste. Lidé opět chtějí nové domy, byty a nakupují je. Ovšem díky dlouhému období, kdy se nenakupovalo, existuje celá řada neprodaných a dnes možná i neprodejných domů a bytů, které nabízejí developeři v tak širokém spektru, že skutečně musejí konkurovat především cenou.

Dostavba starých projektů zvyšuje nabídku

Navíc k faktu o snižování cen přispívá i skutečnost, že developeři v současnosti dostavují v minulosti zastavené projekty, na které neměly prostředky. Nyní peníze opět mají, přístup k úvěrům se zlepšil, ale v konečném důsledku díky dostavbě dalších rezidencí snižují cenu těch stávajících a musejí si navzájem skutečně konkurovat cenou. Ten, kdo dnes hledá bydlení, má velikou šanci nakoupit o desítky procent levněji než před bájnou finanční krizí.

Vývoj nemovitostí v budoucnu

Kam se budou dále posouvat ceny nemovitostí je ve hvězdách. Jisté je pouze to, že výrazně roste počet hypoték, které banky poskytují, což významně ovlivňuje i ekonomickou aktivitu stavebních společností, které dále rozvíjejí své aktivity. Můžeme se tak těšit možná na dlouhé období nízkých cen nemovitostí. Podobně jako je tomu u osobních automobilů, jejichž ceny jsou v porovnání s příjmy na historických minimech.