Finanza

You are here INVESTICE Rady jak spořit peníze

Rady jak spořit peníze

V poslední době čím dál více vidíme možnosti investování a spoření. Spořící účty a termínované vklady nabízejí bankovní domy plošně, a tak zde zkrátka není možnost vydělat více než je nějakých pár procent na diskontní sazbou národní banky. Velké peníze se dají vydělávat úplně někde jinde.

Podílové fondy

Prvním krokem od plošného spoření v bance jsou i bankami poskytované podílové fondy. Podílové fondy představují cenné papíry, kdy si nakupujete část majetku tohoto fondu, který následně investuje do nějakých společností či komodit. Kam může fond investovat má napsáno ve svých stanovách, které jsou veřejně dostupné.

Volba rizika

Základní dělení podílových fondů je podle rizikovosti investice, tedy zdánlivě podle výnosu. Od fondů peněžního trhu, přes dluhopisové fondy až k fondům akciovým. Právě akciové fondy jsou z dlouhodobého hlediska nejzajímavější a nejvýnosnější investicí. Od 19. století akcie průměrně vynášejí cca 8% nepřetržíte i se započtením velkých krizí.

Poplatky u fondů

Podílové fondy samozřejmě musejí z něčeho žít. A to jsou poplatky. Při vstupu a někdy také při výstupu z fondu je nutné zaplatit poplatek, který je určen jako procento z vkládané respektive vybírané sumy. Největší poplatky jsou u akciových podílových fondů, nejmenší pak u fondů peněžního trhu. Samozřejmě jsou odvislé od skutečnosti, jak složité je fond řídit. Nakupovat a prodávat akcie je podstatně složitější než jednou za rok nakoupit pokladniční poukázky a držet je.