Finanza

You are here POJIŠTĚNÍ Pojištění obecně Rovnoprávnost v pojištění

Rovnoprávnost v pojištění

Evropský soud se rozhodl, že je potřeba zrušit diskriminaci na všech úrovních lidského bytí. A tak bylo potřeba zrovnoprávnit i ten nejvíce rovnoprávný systém – systém pojištění.

Proč je to problém? Je přeci dobré, aby ženy i muži platili za stejné pojištění stejně, nebo ne?

Výpočet pojistného

Rozhodně ne. Pojištění funguje na maximálně tržním principu, tedy že každý jedinec před uzavřením pojištění musí projít důkladnou kontrolou v systému, kde se zohledňují všechny rizikové faktory, které mají na cenu pojištění výsledný vliv. Jde o to, že vlastně pojišťovna má ze svých zkušeností data, která aplikuje na každého žadatele o pojištění a podle toho ho zařadí do jedné z rizikových skupin.

Výsledný efekt rovnoprávnosti

Základní efekt rovnoprávnosti bude v tom, že se ženám bude muset zdražit pojištění. Z jednoduchého důvodu, musí platit stejně jako muži. Pokud tedy nezapůsobí silná konkurenční síla, budeme platit všichni stejně (ženy více). Efekt pro pojišťovnu? Větší zisky. Efekt pro ostatní? Muži nic. Ženy větší platby. Opravdu potřebujeme rovnoprávnost? Nechceme diskriminaci?

Další řešení pojištění

Ale máme tu ještě další možnosti řešení. Předpokládám, že na to přišel nějaký Čech, který dokáže najít skulinku všude. Pojištění budou poskytovat společnosti se sídlem mimo Evropskou unii, jelikož toto opatření se týká pouze tohoto prostoru. Ještě větší sci-fi pak jsou pojišťovny specializující se pouze na muže a další pouze na ženy. No uvidíme, čím nás čeští podnikatelé překvapí.