Finanza

You are here FINANČNÍ RÁDCE Exekuce v důsledku nesplacení půjčky

Exekuce v důsledku nesplacení půjčky

Ztráta majetku, rodiny i střechy nad hlavou... smutný, ale dennodenní scénář těch, kteří si neuváženě půjčili a dostali se splácením do problémů. Po prvotním šoku z nenadále situace přichází vystřízlivění ve formě exekutora, který přichází se soudním příkazem v ruce do domácnosti věřitele. Exekutor je pověřen zabavit majetek a to do výše hodnoty dlužné částky plus soudní náklady, které tvoří odměnu úředníkům, znalcům a exekutorům.

Co vám může exekutor zabavit?

Zabaveny mohu být věci z domácnosti, které mají nějakou hodnotu, jsou prodejné a mohli by pokrýt část dluhu. Může jít o elektroniku, automobil, cennosti, cenné papíry nebo nemovitost. Hodnotu majetku vhodných pro zabavení určuje pověřený soudní znalec. Většinou je hodnota majetku vyčíslena co nejníže, tak aby se dalo prodat co nejvíce majetku. Ty poté putují do soudní dražby a ze získaných peněz se hradí dluh. Pokud vydražené peníze nepokryjí celý dluh, bude dlužník splácet zbylou částku například srážkami ze mzdy nebo dávek.

Z dluhu do dluhu

V okamžiku, kdy si lidé uvědomí problémy se splácením se dopouštějí toho nejméně vhodné ho postupu. Místo, aby problém řešili s věřitelem, vezmou si další půjčku na splacení dlužné částky. A to většinou za vysoký úrok pro rizikového klienta, protože bude mít s největší pravděpodobností zápis v některém z registru dlužníků. Ke starému dluhu tak přibude ještě další. U nového dluhu, zatíženého velkým úrokem, bude měsíční splátka příliš vysoká nebo bude mít dluh velmi dlouhou dobu splatnosti. Při několika sjednaných půjčkách už může být člověk natolik zmaten, že neví kolik, komu a kde dluží. Proto je zde možnost sloučení všech půjček do jedné, takzvaná konsolidace.

Konsolidace půjček

Princip konsolidace spočívá ve spojení všech závazků do jednoho. Konsolidace nabízejí nejen banky, ale i nebankovní společnosti. Nový věřitel původní dluhy uhradí a tím vznikne jeden dluh. Původní závazky jsou vyřešeny, dluh nezaniká, ale přechází na nového vybraného poskytovatele. Výhodou je jediná měsíční platba, snížená pouze o poplatky, čímž se ale věřitel zavazuje na roky splácení.

Snaha zachránit majetek a rodinu

Většinou si lidé půjčují, aby si dopřáli něco navíc a aby se měla rodina dobře. Pak dochází k paradoxům, že se lidé ocitnou v nouzi a mnohdy se situace s nesplacením půjčky vyhrotí až do takového extrému, kdy se právě kvůli tomu rodina rozpadne. V úplné rodině by měli vydělávat oba rodiče, pokud pomineme dobu, kdy je žena s dětmi na mateřské. Pokud jeden nevydělává a ten druhý přejde o práci, může nastat problém, z čeho vlastně půjčku splácet. Lidé se zadlužují zbytečně, chtějí věci, které nejsou pro život až tak důležité. Jezdit v novém autě na dovolenou k moři, když na to nemám, je ta největší hloupost. Pokud se budete rozhodovat pro půjčku, zvažte dobře své možnosti. I když se vaše situace jeví jako bezproblémová, může přijít kdykoliv nečekaný zvrat.

Půjčujte si s ohledem na splácení

V první řadě přemýšlejte jak peníze vydělat a ne, kde si půjčit. Pokud víte dopředu, že na splátku nebudete mít, raději si nepůjčujte. Uskromněte se, nenakupujte zbytečnosti a pokud si půjčíte, tak opravdu jen na nezbytnou věc, bez které se nedá přežít.