Finanza

You are here Americká hypotéka

Americká hypotéka

Americká hypotéka

Americká hypotéka je klasická neúčelová půjčka, kterou může její majitel využít téměř na cokoliv. Jediným rozdílem od klasické půjčky představuje u americké hypotéky fakt, že za ni musí její nabyvatel ručit nemovitostí.

To přináší celou řadu administrativních složitostí, avšak v konečném důsledku to dlužníkovi může výrazně pomoc v možnosti získání i vyšší částky za nižší cenu.

Princip americké hypotéky

Americká hypotéka funguje na stejném principu jako hypotéka klasická. Banka či nebankovní subjekt poskytnou peníze majiteli nemovitosti, který se zastavením nemovitost zaručí instituci, že buď bude řádně splácet, jinak může přijít o svou nemovitost. Díky tomu banka či nebankovní investor mají jistotu, respektive snižují své riziko z nezaplacení, jelikož dům má obvykle vyšší hodnotu než je velikost poskytované americké hypotéky. Ty se totiž často poskytují pouze do maximálně 80% hodnoty nemovitosti. Je to z toho důvodu, že při problémech se splácením bude chtít banka peníze nějak získat. Banky nechtějí vlastnit nemovitosti a tak se zastavenou nemovitost budou snažit rychle prodat, třeba i pod cenou. Proto nejsou americké hypotéky poskytovány do 100% hodnoty nemovitosti, aby banka nebyla na případném obchodu s daným majetkem ve ztrátě.

Využívání americké hypotéky

Díky tomu, že americká hypotéka je velice snadným způsobem, jak si jednoduše půjčit řádově stovky tisíc korun, je její využívání stále atraktivnější. Peníze může majitel nemovitosti použít naprosto na cokoliv. Nejčastěji jde o nákup automobilu, opravu domu, dovolenou či jiný relativně významný výdaj, na který aktuálně rodina nemá finanční prostředky.

Americká hypotéka jako refinancování nevýhodných půjček

Americká hypotéka se hodí i na nejrůznější konsolidace a spojování úvěrů, jelikož dlužník tím nejen získá jeden snadno obhospodařovatelný úvěr, ale díky ručení nemovitostí mu poskytující instituce nabídne i výrazně menší úrokové sazby, tudíž menší splátky a člověk tím ušetří výrazně na měsíčních výdajích. Zastavením nemovitosti se totiž člověk posouvá do podstatně méně rizikové skupiny dlužníka, kterému banky i nebankovní instituce půjčují podstatně raději.