Finanza

You are here Hypotéky

Hypotéky

Hypotéky

Hypotéky představují nejvyužívanější půjčku na bydlení v naší zemi. Díky podpoře ze strany státu a celkovým dobrým podmínkám pro půjčování peněz, je hypotéka nadstandardním produktem.

Hypoteční úvěr poskytují jak banky, tak i nebankovní instituce a soukromí investoři. Hypotéky jsou vhodné jak na financování stavby nemovitosti, opravy, rekonstrukce, tak i na nákup či vypořádání manželů. Na to vše je možné hypotéku použít.

Princip hypotéky

Hypotéka funguje na dobře známém principu půjčení peněz proti zastavení nemovitosti. Obvykle je nutné i pojistit danou nemovitost s vinkulací ve prospěch banky či nebankovní instituce. Zastavenou nemovitost pak člověk nemůže prodat, ani s ní jinak zacházet, až do doby, dokud nebude hypotéka splacená, respektive nebude z katastru nemovitostí vymazán záznam o zástavě. Poskytování hypotéky je dnes již rutinní záležitostí. Stačí několik dokumentů, odhad nemovitosti a různá potvrzení. Některé dokumenty si banky opatří sami, jiné je jim potřeba donést. Obvykle pak do několika dnů proběhne schvalovací řízení, a pokud má člověk dostatečný příjem, nekolidující výdaje a zastavenou nemovitost, obvykle nic nebrání v uzavření smlouvy o hypotečním úvěru.

Důležité pojmy u hypotéky

Základním pojmem u hypoték je období fixace. Jde o dobu jednoho, dvou, tří, pěti či více let, které si člověk sám vybere, a po které se nemění úroková sazba a splátky hypotéky. Právě podle výběru období je pak totiž úrok odvislý, jelikož delší fixované období znamená větší riziko změny úrokové sazby a pro banku větší riziko ztráty. Proto jsou úrokové sazby pro delší doby fixace vyšší a pro kratší doby fixace nižší. Důležitou roli hraje také bonita klienta, tedy jeho schopnost dlouhodobě a bez zbytečného zdržování splácet danou hypotéku bez potíží.

Hypotéka online

TIP: Nejlevnější hypotéka s online sjednáním. Vybereme Vám nejlevnější hypotéku na trhu.