Finanza

You are here EKONOMIKA Konec finanční krize?

Konec finanční krize?

V posledním období se stále mluví o pozitivních zprávách, akciové tituly už i po zemětřesení v Japonsku získávají zpět důvěru a ekonomiky hlásí pozitivní růst HDP. Co se ale skrývá pod těmito fakty?

Je krize skutečně pryč? Je pryč z celého hospodářství, nebo pouze z některých sektorů? Za jak dlouho se vrátí? Ano, toto jsou otázky, které stále platí a každý by s nimi měl umět pracovat.

Současná krize

Možná každý Čech si již říká. Ve zprávách nejsou žádné krize, v novinách nečteme o propouštění, krize je pryč. Ale čtěte mezi řádky. Jak to vypadá s eurem? Co že se to stalo v Řecku, Irsku a Portugalsku? Že jde o jednotlivé státy? Ano, jde. Ale tyto státy jsou součástí Evropské unie, stejně jako my. Každý takový problém je potenciálně i náš problém, a tak je potřeba se k němu stavět.

Vývoj v budoucnu

Výhledově jsou slyšet zprávy o pozitivních vývojích, postupně jsou navyšovány úrokové sazby bank a hospodářství vzkvétá. Cítíte ale vy osobně nějaký rozdíl v porovnání s minulým rokem? Jídlo zdražuje, benzín zdražuje či plyn zdražuje? Je po krizi? Spíše naopak. Je před krizí.

Nové krize a nové problémy

Ropa jako jeden z hlavních zdrojů v energetice enormně narůstá, cena zlata je na historických maximech, stejně jako stříbro a dalších drahé horniny, které drží převážně Čína. Co to znamená? Blíží se nové krize jednotlivých sektorů, stejně jako byla nejdříve poslední krize pouze v sektoru hypoték a postupně přešla do globálního problému. To stejné se může stát s krizí eura, zlata, ropy či čehokoliv jiného, kde dojde k selhání lidí. Nikdy totiž nešlo o selhání trhů, ale lidí, kteří tvoří krizi.