Finanza

You are here EKONOMIKA Penzijní reforma

Penzijní reforma

Penzijní reforma

Penzijní reforma je jak známo zcela zásadní. Důležité je si uvědomit, že pokud stát a vláda nezačnou jednat, můžeme se během několika let dostat do velkých potíží. Tyto potíže mohou následně vyústit až ve státní bankrot.

Proto je zcela zásadní dotáhnout přípravy penzijní reformy do zdárného konce, aby bylo možné důchodový systém nastavit tak, aby nebyl (jako dnes a v blízké budoucnosti) ztrátový.

Současný penzijní systém

V současnosti (2011) představuje penzijní systém „žrouta“ peněz. Stát musel do systému v posledních letech nalévat desítky miliard korun, které musí samozřejmě někde jinde ubrat. Proto je tento systém z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Dnešní silné střední generace budou postupně odcházet do důchodu a budou je muset „uživit“ dnešní mladší. To představuje pro současný penzijní systém tragédii.

Náklady na penzijní reformu

Penzijní reforma samozřejmě bude něco stát. Nejde o náklady reformy samotné, ale o náklady, které budou v rozpočtu chybět. Jde o to, že v návrhu vlády stojí fakt, že lidé budou 3-5% odvodů na sociálním pojištění odvádět do soukromého fondu na svůj soukromý účet. Tím pádem vypadne ročně z rozpočtu více než 50 miliard korun. Kde tyto peníze vzít? Vláda nabízí řešení.

Kde vzít peníze na důchodovou reformu

Peníze na penzijní reformu získá stát ze sjednocení sazby DPH na 19%. Dále pak změnou daně z příjmu na 19 či 20% za předpokladu zrušení superhrubé mzdy. A další menší návrhy, které se však samozřejmě dotknou každého z nás. Někde se přeci peníze na penzijní reformu získat musí, a kde jinde než od občanů.