Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Banky v ČR Banky v ČR jsou v cizích rukou

Banky v ČR jsou v cizích rukou

Banky v ČR jsou sice na našem území registrované obvykle akciové společnosti, avšak s jejich vlastnictvím je to velice ošidné. Všechny 4 největší české banky jsou totiž v držení cizích subjektů.

Jde o to, že právě nadnárodní korporace skoupily v minulosti velké české bankovní ústavy a určitě neprohloupily. Banky v ČR jsou totiž z dlouhodobého hlediska velice stabilní a relativně výnosné investice, které přinášejí svým vlastníkům solidní dividendu a navíc možnost získat peníze v rámci korporace relativně bez složitých postupů.

České nečeské banky

Banky v ČR jsou tedy ve vlastnictví cizích subjektů. Především pak velké české bankovní domy jsou vlastněny nadnárodními korporacemi napříč celou Evropou. ČSOB vlastní belgická KBC, KB je pod záštitou francouzské Société Générale, Česká Spořitelna spadá pod rakouskou Erste Bank a Raiffeisenbank patří pod svou mateřskou rakouskou společnost. Navíc GE Money Bank je také součástí nadnárodního koncernu, který tvoří celá plejáda firem z nejrůznějších odvětví a koutů světa.

České bankovnictví v rukou cizinců

Banky v ČR jsou tak z velké části součástí světových korporací a je to tak možná i správně. Velké firmy přinášejí do Čech potřebnou kvalitu služeb, nadnárodní myšlení a celkovou koncepci. Samozřejmě, že na trhu se uplatňují i ryze české společnosti, avšak zatím se jim nedaří tolik se prosadit či se nesoustředí na masovou klientelu.

Jak proudí peníze v bankách

BBanky v ČR jsou logicky zdaňovány v naší zemi, tudíž platí daně do české státní poklady. Nerozdělený zisk pak mohou různě přesouvat. Nejprve jde na úhradu dividend, protože velké banky jsou obchodovány na burzách, tudíž svým se vyplácí akcionářům dividendy. Nerozdělený zisk pak není možné jen tak odčerpat ze státu do státu. Logicky vlastníci českých bank hledí především na své potřeby, ale také musí zohledňovat konkurenční situaci na našem trhu a nemůžou peníze neustále odčerpávat pryč. Taková banka by přišla velice rychle o svou konkurenceschopnost a tím by i klesl zájem klientů.