Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Bankovnictví obecně Bankovní registr

Bankovní registr

Bankovní registr je instituce, která slučuje prakticky všechny banky a ještě několik dalších velkých i nefinančních institucí. Jde o databázi údajů, kde se evidují všechny úvěry a půjčky, které bankovní sektor fyzickým i právnickým osobám nabízí.

Jde o ucelenou databázi, kde se evidují skutečně všechny úvěry od bank.

Fungování registru

Bankovní registr funguje na jednoduchém principu. Banky do něj zadávají každý uzavřený a prodaný úvěr, na oplátku mohou před jeho poskytnutím nahlédnout do registru dlužníků a získat potřebné informace o žadateli. Bankovní registru je totiž pro členy otevřen, tudíž pokud banka aktivně přispívá s údaji, může také tyto údaje od jiných institucí čerpat.

Zápis v registru dlužníků

Pokud má žadatel o půjčku zápis v bankovním registru, má podstatně vyšší rizikovost a problém získat úvěr nový. Banky obvykle nechtějí příliš půjčovat osobám, které mají v bankovním registru nedořešené závazky. Bankovní registr totiž funguje jako jakési síto, kterým musí žadatel o půjčku bezpodmínečně projít.

Jiná řešení

Bankovní registr je však možné obejít. Banky totiž nejsou jedinými subjekty, které poskytují půjčky. Nebankovní trh je v dnešní době tak propracovaný, že celá řada nebankovních institucí může bankám směle konkurovat. Proto, pokud máte záznam v bankovním registru a banky vám nechtějí půjčit, obraťte se ne na nebankovní sektor. Tam vám vyjdou vstříc.