Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Spořící účty Spořící účet

Spořící účet

Spořící účet je dnes možné zřídit si u jakékoliv banky. Často je doporučován jako alternativa k běžnému účtu, jelikož spořicí účet dokáže peněžní prostředky zhodnocovat nepatrně lépe, než standardní běžný účet v bance. Je to především proto, že peníze na spořícím účtu musejí nějakou dobu ležet. Proto s nimi může banka nakládat a investovat je.

Nízké úroky

Nízké úroky na spořícím účtu v porovnání například s výnosy jiných produktů jsou způsobeny tím, že peníze je možné kdykoliv ze spořícího účtu vybrat. Banka tak nemá jistotu, že na tomto účtu peníze dlouhodobě budou, a proto je také nemůže investovat přesně podle svých potřeb, ale musí je investovat pouze tak, aby byly v dohledné době majiteli účtu k dispozici.

Výpovědní doba

Každý spořící účet je opatřen určitou výpovědní dobou. Jde o období, kdy člověk zažádá o výplatu peněz ze spořícího účtu a dobou, kdy mu jsou peníze skutečně převedeny na běžný účet. Toto období je stanovováno vždy individuálně a každý spořící účet je možné nastavit podle svých potřeb. Podle toho se také určuje výše úrokové sazby u některých institucí.

Výhody spořícího účtu

Přesto všechno se stále spořicí účet může vyplácet. Především v situaci, kdy nevíte, zda budete dané finance potřebovat. Spořící účty jsou totiž obvykle vedené zcela zdarma, tak proč si zkrátka neposlat nějakou rezervu na tento účet, nechat ho vydělávat a při případné potřebě během několika málo dní či týdnů je možné peníze opět převést zpět a to s výdělkem, které peníze na spořícím účtu udělaly.