Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Hypotéky Postupné zdražování hypoték

Postupné zdražování hypoték

Hypoteční úvěry jsou jednou z nejčastějších forem financování bydlení. Především pak vyšší částky od 500 000 Kč výše jsou prakticky možné získat pouze prostřednictvím hypotečního úvěru.

Banky, které tyto hypotéky poskytují jsou na tomto úvěrování silně závislé, a tak se často předhánějí ve výhodných nabídkách, ale nenápadně zdražují.

Zdražení jedné části hypotéky

Zdražení probíhá spíše v utajení. Reklamy hlásají nejnižší poplatky, popřípadě nejnižší sazby za dlouhá léta. V praxi se však při započtení všech nákladů, tedy vyčíslení RPSN, dojde k zajímavé skutečnosti – hypotéky postupně zdražují. Je to ale logické.

Ekonomika roste

Důvody pro zdražování hypoték jsou nasnadě. Česká ekonomika se dostává z problémů a lidé opět zvýšili poptávku po hypotékách. Banky tak vidí, že je zájem o tyto produkty, které ještě před rokem či dvěma nikdo nechtěl. Všichni se báli recese a ztráty zaměstnání. Dnes je již spotřebitelská důvěry na výši a lidé opět shánějí lepší bydlení.

Nové nesmyslné návrhy

S tím, jak realitní trh opět ožívá, objevují se více či méně zaručené zprávy, jak se budou dále hypotéky vyvíjet. A velice zajímavá informace přišla z Evropské unie. Ta chce tento sektor výrazněji regulovat a tím pádem byl přednesen návrh, který by umožňoval hypotéky poskytovat pouze do výše 40% hodnoty nemovitosti. Zbytek by tedy žadatel o hypotéku musel mít naspořeno – nemyslitelné. Pokud by chtěla skutečně Evropská unie regulovat hypoteční trh, je potřeba vzniku nových produktů, s jiným názvem a jinou funkcí. 60% z hodnoty kupované nemovitosti totiž u nás takřka nikdo nemá.