Dává stavební spoření ještě smysl
Rozbor čistého výnosu stavebního spoření po započtení vstupního poplatku, ročních poplatků, aktuální státní podpory a inflace. Kdy produkt funguje a kdy je za stejné peníze lepší jiná konstrukce.
Stavební spoření je v Česku produktem se silným kulturním krytím. Tři miliony aktivních smluv [2] , generační návyk, vázanost na pojem „bezpečné spoření" a marketingová prezentace, která se opírá o slovo „státem podporované". Všechny tyto vlastnosti jsou pravdivé. Žádná z nich neodpovídá na otázku, kterou si spotřebitel klade: kolik mu stavební spoření po šesti letech reálně přinese ve srovnání s alternativami za stejné peníze.
Odpověď se v posledních letech podstatně zhoršila. Snížení státní podpory v roce 2024 [1] , růst sazeb na spořicích účtech a inflační vlna zároveň posunuly relativní pozici produktu. To, co před deseti lety byl pro běžnou rodinu zjevně výhodný kanál, je dnes okrajově konkurenceschopný produkt — a u některých kombinací parametrů přímo prodělečný. Argumentem pro stavební spoření tak přestává být „spořím" a stává se jím „připravuji se na úvěr".
Co marketing produktu říká
Inzerce stavebních spořitelen pracuje se třemi kotvami. „Bezpečné spoření se státní podporou", „garantovaný úrok po celou dobu" a „příprava na vlastní bydlení". Každá z tezí je samostatně pravdivá. Vklady jsou pojištěny do limitu 100 000 EUR podle zákona o pojištění pohledávek z vkladů. Sazba úroku je smluvně fixovaná na celou dobu spoření. Produkt skutečně dává nárok na úvěr za zákonem definovaných podmínek.
Tři teze ale neodpovídají na otázku ekonomické efektivity. Bezpečnost vkladu není argument pro produkt — bezpečnost má každý vklad u licencované banky do limitu 2 600 000 Kč. Garantovaná sazba není argument, pokud je nižší než tržní inflace. Příprava na bydlení není argument, pokud spotřebitel bydlení neplánuje a peníze chce za šest let použít jinak.
Argumentace marketingu byla ekonomicky platná v období, kdy státní podpora činila až 4 500 Kč ročně (do roku 2003), tržní úroky byly nízké a inflace zanedbatelná. Po dvou redukcích podpory (2004 a 2024) [1] a normalizaci úrokových sazeb se ekonomika produktu změnila. Marketing zatím tuto změnu plně neodráží.
Co se skutečně děje s vašimi penězi
Standardní stavební spoření má čtyři peněžní toky. První: vstupní poplatek z cílové částky (typicky 1 %). Druhý: roční poplatek za vedení účtu (300–400 Kč). Třetí: úročení vkladů sjednanou sazbou (v závislosti na spořitelně typicky 1 až 2 % p.a.). Čtvrtý: státní podpora 10 % z naspořené částky až do 10 000 Kč ročních vkladů, maximálně 1 000 Kč ročně [1] .
Modelový případ. Cílová částka 300 000 Kč, vstupní poplatek 3 000 Kč. Klient vkládá 1 700 Kč měsíčně, tedy 20 400 Kč ročně. Úrok ze vkladů 1,5 % p.a. Roční poplatek za vedení 350 Kč. Po šesti letech (vázací lhůta) klient na vlastních vkladech naspoří 122 400 Kč. Úroky za šest let činí přibližně 5 800 Kč. Státní podpora 6 × 1 000 Kč = 6 000 Kč. Poplatky za vedení 6 × 350 Kč = 2 100 Kč. Vstupní poplatek 3 000 Kč. Celkem na účtu po šesti letech přibližně 129 100 Kč proti vloženým 122 400 Kč.
Čistý nominální výnos za šest let: 6 700 Kč na vložených 122 400 Kč, tedy 5,5 % za celé období neboli efektivně cca 0,9 % p.a. Srovnání se spořicím účtem s atraktivní sazbou: pokud na trhu existuje spořicí účet s 4,5 % p.a. (což je v posledních dvou letech reálná hodnota podle ARAD ČNB) [3] , klient by za stejné vklady naspořil přibližně 14 300 Kč úroků za šest let, tedy více než dvojnásobek. Bez vázací lhůty.
| Kritérium | Stavební spoření | Spořicí účet 4,5 % p.a. |
|---|---|---|
| Vlastní vklady celkem | 122 400 Kč | 122 400 Kč |
| Úroky brutto | ~5 800 Kč | ~14 300 Kč |
| Státní podpora | 6 000 Kč | — |
| Vstupní a roční poplatky | −5 100 Kč | 0 Kč |
| Daň z úroku (15 %) | −870 Kč | −2 145 Kč |
| Čistý zisk po šesti letech | ~5 830 Kč | ~12 155 Kč |
| Likvidita peněz po dobu spoření | Vázáno 6 let | Volně dostupné |
Modelové srovnání: 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let
Stavební spoření
- Vlastní vklady celkem
- 122 400 Kč
- Úroky brutto
- ~5 800 Kč
- Státní podpora
- 6 000 Kč
- Vstupní a roční poplatky
- −5 100 Kč
- Daň z úroku (15 %)
- −870 Kč
- Čistý zisk po šesti letech
- ~5 830 Kč
- Likvidita peněz po dobu spoření
- Vázáno 6 let
Spořicí účet 4,5 % p.a.
- Vlastní vklady celkem
- 122 400 Kč
- Úroky brutto
- ~14 300 Kč
- Státní podpora
- —
- Vstupní a roční poplatky
- 0 Kč
- Daň z úroku (15 %)
- −2 145 Kč
- Čistý zisk po šesti letech
- ~12 155 Kč
- Likvidita peněz po dobu spoření
- Volně dostupné
Tabulka pracuje s konzervativními předpoklady na obou stranách (sazba spořicího účtu 4,5 % je realistická, ne nejvyšší). U variabilního spořicího účtu navíc reálná sazba kolísá v čase — pokud sazby v průběhu šesti let klesnou pod 2 %, výhoda se zmenší. Stavební spoření tu tedy není absolutně horší produkt, je horší pouze v dnešním sazebním prostředí. V prostředí dlouhodobě nízkých sazeb (jako bylo 2015–2021) by srovnání vyšlo opačně.
Kdy stavební spoření opravdu funguje
Existují dva scénáře, ve kterých má produkt jasnou ekonomickou logiku, a oba souvisejí s úvěrovou fází, ne se spořicí. První: klient plánuje za 5–8 let menší rekonstrukci nebo dofinancování bydlení částkou 300 000–800 000 Kč. Tradiční hypotéka pro tuto velikost úvěru má vyšší relativní náklady (poplatky za odhad, zápis zástavního práva). Úvěr ze stavebního spoření za sjednaných podmínek bývá v této velikosti levnější.
Druhý: klient potřebuje rychle dostupné financování bez zástavy, typicky 200 000–500 000 Kč. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření má specifickou konstrukci — splácí se jen úrok z celé jistiny po dobu, než spořicí fáze dosáhne určitého poměru, pak dochází k překlopení do řádného úvěru. Pro rekonstrukci, která je otázkou několika měsíců, jde o dostupnější produkt než spotřebitelský úvěr s odpovídající RPSN.
Mimo tyto scénáře produkt jako čisté spoření slabě přihrává proti alternativám. Pokud spotřebitel naspořené peníze za šest let nepoužije na bydlení a nečerpá úvěr, hraje produkt v reálném výnosu zhruba na úrovni výrazně horšího spořicího účtu s vázáním šesti let.
Reálný výnos po inflaci
Nominální výnos je jedna věc, reálný výnos po inflaci druhá. Český statistický úřad publikuje měsíčně meziroční inflaci [4] . Pokud byla průměrná inflace za šest let modelového období například 4 % p.a., reálný výnos stavebního spoření z výpočtu výše (nominálně 0,9 % p.a.) je hluboko v záporu — kupní síla naspořené částky po šesti letech je nižší než kupní síla původních vkladů.
Spořicí účet se sazbou 4,5 % p.a. by se za stejné inflace pohyboval kolem nuly. Ani jeden produkt tedy neporáží inflaci. Rozdíl je v tom, že stavební spoření je v záporu zhruba o 3 procentní body, zatímco spořicí účet o 0,5 procentního bodu. Pokud je cílem ochrana kupní síly, nestačí ani jeden — nutný je dlouhý investiční horizont s vyšším očekávaným reálným výnosem.
Konstrukční detaily, které se ztrácí v reklamě
Vázací lhůta šesti let je rigidní. Pokud klient peníze potřebuje dříve, ztrácí nárok na celou připsanou státní podporu — ne jen poslední rok, celou. To je konstrukční detail, který reklama uvádí v drobném písmu, ale pro reálné rozhodování má zásadní dopad. Klient s nestabilním rozpočtem riskuje, že produkt opustí předčasně, čímž pohřbí jeho hlavní výhodu.
Cílová částka je další třecí plocha. Klient si při uzavírání smlouvy volí, jakou částku chce „naspořit", a vstupní poplatek se počítá z tohoto čísla. Spořitelny historicky doporučovaly volit cílovou částku vyšší, než klient reálně plánuje — argument byl, že později lze dorovnat mimořádným vkladem. Praktický důsledek je, že klient s cílovou částkou 500 000 Kč a reálným plánem spořit 200 000 Kč zaplatí 5 000 Kč vstupního poplatku místo 2 000 Kč. Vstupní poplatek se nevrací.
Co z toho plyne pro spotřebitele
Pravidlo orientace: pokud klient plánuje za 5–8 let bydlení a předpokládá čerpání úvěru ze stavebního spoření, produkt má smysl jako kombinace spořicí přípravy a úvěrové fáze. Pokud klient nechce úvěr a hledá obecné „bezpečné spoření", pravděpodobně mu spořicí účet, termínovaný vklad nebo státní dluhopisy přinesou stejnou nebo lepší kupní sílu po šesti letech bez vázání.
Pravidlo testu: před podpisem smlouvy si klient propočítá modelový čistý výnos za šest let podle vlastních vkladů a aktuální nabídky spořitelny. Pak ho srovná s nejlepší tržní sazbou spořicího účtu. Pokud rozdíl ve prospěch stavebního spoření není minimálně 2–3 procentní body z celkové naspořené částky, produkt nemá ekonomickou výhodu, kterou marketing slibuje.
Pravidlo cílové částky: cílová částka má odpovídat reálnému plánu, ne marketingovému návrhu. Vstupní poplatek 1 % není zanedbatelný a u nadhodnocené cílové částky vede k odčerpání části úroku, který klient uvidí jako státní podporu.
Hranice této analýzy
Modelový výpočet pracuje s konkrétními sazbami platnými ke dni publikování. Tržní sazby spořicích účtů, sazby úroku ze vkladů ve stavebních spořitelnách i výše státní podpory se mění. Závěr „v dnešní sazebním prostředí" je explicitní — analýza nepředpokládá, že stavební spoření je špatný produkt principiálně. Předpokládá, že v současné kombinaci parametrů je jeho relativní pozice slabší než historicky a marketingová prezentace tuto změnu neodráží.
Analýza pomíjí daňové detaily konkrétních klientů (slevy, odpočty, situace OSVČ versus zaměstnanec) a kombinace s dalšími produkty (penzijní spoření, pojištění). Pro individuální rozhodování konzultujte s nezávislým poradcem; stavební spoření v rámci celkového portfolia úspor může mít smysl, který tato analýza nepokrývá.
Otázky, které stojí položit před podpisem
Vyplatí se založit stavební spoření čistě jako spořicí produkt?
Pro většinu střadatelů ne. Po započtení vstupního poplatku, ročních poplatků a aktuální výše státní podpory je čistý reálný výnos po inflaci nižší než u běžného spořicího účtu s vysokou sazbou. Smysl má především jako přípravná fáze pro úvěr ze stavebního spoření.
Kolik aktuálně činí státní podpora?
Státní podpora se v posledních letech několikrát měnila. Od 1. ledna 2024 platí maximálně 1 000 Kč ročně (10 % z naspořené částky až do 10 000 Kč ročních vkladů). Před touto novelou bylo maximum 2 000 Kč. Aktuální výši ověřte přímo v zákoně 96/1993 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Co je důležitější — úrok ze vkladů, nebo státní podpora?
Pro výsledek je rozhodující součet obou složek minus poplatky. Úrok ze vkladů u stavebních spořitelen bývá nižší než u atraktivních spořicích účtů, ale státní podpora vyrovná část rozdílu. U malých vkladů (kolem 5 000 Kč ročně) má státní podpora větší relativní váhu než úrok.
Má smysl uzavírat stavební spoření dětem?
Závisí na cíli. Pokud má dítě peníze za 6 let použít na vlastní bydlení, kombinace překlenovacího úvěru a státní podpory může vyjít zajímavě. Pokud jde o obecné spoření na dospělost, rozumnější je dlouhý investiční horizont s diverzifikovaným ETF, ne stavební spoření.
Související
Hypotéky a bydlení
Stavební spoření
Mechanismus produktu, fáze spoření a úvěrová fáze.
Hypotéky a bydlení
Úvěr ze stavebního spoření
Kdy je překlenovací úvěr levnější než klasická hypotéka.
Slovník
Státní podpora
Výše, podmínky a daňový režim státní podpory.
Kalkulačky
Reálný výnos po inflaci
Jak ze sazby vkladu odečíst inflaci a porovnat reálnou hodnotu úspor.