Finanza

You are here FINANČNÍ RÁDCE Jak se (ne)dostat do registru dlužníků?

Jak se (ne)dostat do registru dlužníků?

Registr dlužníků eviduje osoby, které mají, či v minulých několika letech měli nějaký dluh. Může jít o standardní bankovní půjčku, nebankovní úvěr či dokonce nesplácení energie či poplatků spojených s dalšími službami.

Všechny tyto dluhy eviduje registr dlužníků. Dostane se sem tedy každý, kdo se zpozdí s platbou, splete variabilní symbol při platbě nebo zkrátka zapomene zaplatit.

Nedostat se do registru

Základní zásada každého člověka by měla být – nedostat se do registru dlužníků. Je to jediná šance, jak fungovat ve světě financí a mít možnost dále o nějaké půjčky žádat. Samozřejmě, nebankovní sektor vám půjčku nabídne i v případě dluhu, ale vždy jde o horší podmínky a ne každá nebankovní společnost je spolehlivá.

Velikost registru dlužníků

V poslední době se výrazně zpomaluje nárůst počtu osob, které jsou vedeny v registru dlužníků Dá se říci, že ten, kdo do registru „patří“ tam je již zaveden. Za dobu fungování řady let se již projevili návyky osob, které zkrátka mají větší sklony k tomu dlužit a špatně splácet. Není na tom nic divného – dlužníci jsou vždy a všude. Ale je velice důležité vědět, komu dlužíte.

Není věřitel jako věřitel

Banka či kvalitní a bezpečná nebankovní instituce poskytující půjčky s vámi i při dluhu bude jednat. Bude se snažit domluvit splátkový kalendář, vyhotovit odklad splátek a pomoci vám situaci skutečně řešit. Kdežto lichváři a lidé z nekvalitních bankovních společností na inzerát v novinách se s vámi bavit vůbec nebudou. Dluh předají exekutorovi, ten si připočte svou provizi a jde zabavovat váš majetek.