Finanza

You are here BYDLENÍ Nemovitosti Nemovitosti

Nemovitosti

Nemovitosti

Nemovitosti představují v posledních letech jednu z nejzajímavějších a nejméně rizikových investic. Samozřejmě, že ne každý dům či byt se vyplatí kupovat jako investici s dlouhodobým potenciálem růstu, ale řada nemovitostí parametry vhodné investice splňuje.

Specifika investice do nemovitostí

Nemovitosti představují dlouhodobě rostoucí investici. V roce 2010 sice cena nemovitostí klesla z důvodu předcházející hypoteční a nemovitostní krize, avšak z dlouhodobého hlediska představují nemovitosti růstový potenciál.

Dvojí výnos z nemovitostí

Investice do nemovitostí přináší svému majiteli hned dvojí výnos. Pokud tedy kupuje nemovitost jako investici a ne k bydlení. Jako investice přináší totiž nemovitost výnos jak z její dlouhodobě rostoucí ceny, tak i z příjmů z nájmu, který platí nájemníci. Pravidelně tak majiteli nemovitosti na účtu přistane částka nájemného, která představuje výnos z investice. Pokud by chtěl člověk nemovitost prodat, právě prodejní cena pak bude dalším výnosem, který může získat.

Jak na nemovitosti

Nemovitosti jsou relativně málo likvidním aktivem, to znamená, že pokud by člověk potřeboval okamžitě peníze, prodej nemovitosti není příliš rychlý, a pokud ano, jde obvykle o cenu nižší, než je cena tržní. A tudíž investor přijde o část svých zisků. Proto je vhodné investovat do nemovitostí pouze takovou část svých prostředků, které nekolidují s existenčními problémy. Investovat je pak vhodné v dlouhodobém horizontu, aby se člověk vyhnul problémy vyplývající z výkyvů na trhu, které mohou krátkodobě, avšak výrazně zahýbat s cenami nemovitostí.