Finanza

You are here ÚVĚRY A PŮJČKY Půjčky Jak vybírat správnou půjčku

Jak vybírat správnou půjčku

V dnešní době se můžete setkat se stále větší nabídkou půjček. Velmi důležité je však neuzavřít hned první půjčku, na kterou narazíme, bez řádného prostudování a porozumění. Vždy je nutné pečlivě zvážit všechny klady a zápory, teprve potom přistoupit k samotnému podpisu smlouvy. Samozřejmě není v silách obyčejného člověka, aby se orientoval v záplavě nejrůznější produktů půjček. Je však třeba se vždy zaměřit na určité, konkrétní parametry a tyto následně vyhodnotit, jedině tak si můžete být jisti, že jste udělali správný krok k vypůjčení finanční hotovosti.

V prvé řadě je nutno zhodnotit přínos celé půjčky. Je třeba si uvědomit na co budou finanční prostředky poskytnuty a v jakém rozsahu a jakou formou a četností se budou splácet. Nutností bude porovnání vašich osobních nebo rodinných příjmů a výdajů, které určí, zda se vůbec můžete splátkám zavázat, je také třeba počítat s určitými rezervami pro případné události jakéhokoliv charakteru.

Poskytovatele

Dalším parametrem, který je velmi důležitý, je určení správného poskytovatele. V současnosti již není nikterak výrazný rozdíl mezi bankami a nebankovními společnostmi. Obecně však lze říci, že banky poskytují půjčku přece jen s nižšími úroky, avšak s více formalitami. Naproti tomu úvěr od nebankovních investicí je obvykle rychlejší, vyznačuje se ale mírně vyššími úroky. Zde je nutno podotknout, že půjčka musí být vždy podložena právoplatnou smlouvou.

Samozřejmě je nutné zjistit vždy co nejvíce informací. Veškeré všeobecné podmínky jsou závazné a není možno se na jejich neznalost v pozdějších případech vymlouvat. Pokud něčemu nerozumíte, v žádném případě tuto pasáž textu nepřeskakujte a nepodceňujte, před sjednáním půjčky vám musí být vždy vše řádně vysvětleno, pokud tomu tak není, případně máte v čemkoliv pochybnosti, popřemýšlejte radši o možnosti podobného produktu u konkurence. Při studování podmínek se zaměřujte na veškerý text, nepodceňujte důležitost odstavců, psaných malými písmeny, zde jsou mnohdy velmi důležité informace.

Parametry půjček

Určitě však existují určité parametry půjčky, na které je vhodné se více a detailněji zaměřit. Jedná se především o formu, data a dobu splácení, dále potom o možnosti změny půjčky, předčasné splacení a sankce, které jsou s tímto spojeny. Velmi důležitým faktorem je také výše RPSN.

Užitečnou volbou je potom také možnost připojištění proti platební neschopnosti. Taková půjčka vám vyjde sice o trochu dráž, avšak v případě nežádoucích problémů s placením splátek vám instituce vyjde v rámci možností vstříc.

Před samotným podpisem smlouvy o půjčce si udělejte dostatek času, nikdy nejednejte pod nátlakem nebo v časové tísni. Jedná se o důležitou věc, které byste mohli v budoucnosti značně litovat.