Finanza

You are here POJIŠTĚNÍ Pojištění obecně Diskriminace v pojištění

Diskriminace v pojištění

Evropská unie schválila zákaz diskriminace v oblasti pojištění. Někdo by možná řekl, že jde o velice dobrou informaci. Opak je však pravdou. Muži a ženy si zkrátka na trhu pojištění rovni nejsou a ani nemohou být.

Každý (nejenom rozdíl mezi mužem a ženou) člověk je jiný. Každá skupina obyvatel je jiná. Není možné zakázat diskriminaci a tím pádem porušit fungující zákony pojištění.

Rizika mužů a žen

Rizika jsou totiž u mužů a žen naprosto odlišná. Věk dožití je naprosto jiný, riziko úrazu, smrti či zranění jakbysmet. Není zkrátka možné brát muže a ženu jako rovnocenná pohlaví v oblasti pojištění. Vytrácí se tak princip zvýhodnění a přesného nastavení pojistky.

Bez diskriminace dráž

Co z toho nakonec vyjde? Pojišťovny přestanou nabízet ženám životní pojištění levnější než mužům, přestože se dožívají většího věku, mají menší tendenci ke zranění a smrti. Muži na tom samozřejmě vydělat nijak nemohou, jelikož by pak byly pojišťovny samy proti sobě, kdyby zlevnily jeden produkt, který je přesně nastavena a funguje.

Nulový efekt

Evropská unie tak dosáhla toho, že pojišťovny začnou pracovat úplně jinak. První variantou jsou pojišťovny specializující se na muže a na ženy. Díky tomu nebudou diskriminovat a mohou nastavovat parametry jak chtějí. Je to sice složité, ale představit si to lze. Druhou variantou pak je založení společnosti někde mimo EU, třeba na Seychelách a zkrátka tím nepodléhat dozoru EU. Jak to pojišťovny vyřeší, uvidíme v několika nadcházejících letech.