Finanza

You are here BANKOVNICTVÍ Hypotéky Klesají sazby hypoték?

Klesají sazby hypoték?

Sazba hypotéky je zásadním ukazatelem, od kterého se odráží rozhodování každého majitele hypotéky o tom, kterou banku si pro půjčku svých peněz vybere, případně, kam přejde při změně doby fixace.

Nečekejte až na poslední možný termín, ale zjistěte si dopředu nabídku konkurenčních bank. Určitě na tom neproděláte.

Sazba hypotéky

Sazba hypotéky, respektive úroková sazba hypotéky, je základním parametrem, který v procentech částky určuje, o kolik bude ročně částka, kterou jste si půjčili, navýšena. Je rozhodující v tom duchu, že určuje sumu nákladů, o kterou přeplatíte půjčenou částku. Obvykle je v současnosti u bankovních institucí okolo 4-6% v závislosti na bonitě klienta, velikost půjčované částky, poměru hypotéky a ceny nemovitosti a podobně.

Ušetření nákladů

Při žádání o hypotéku, ale i při změně období fixace je vhodné dobře se informovat u konkurence. Nechte si spočítat, či využijte online kalkulátory k tomu, aby vám přepočetly vaši hypotéku za nových podmínek. Mějte něco v ruce pro vyjednávání s vaší bankou. Pokud přijdete, a řeknete, u konkurenční banky mi nabízejí sazbu hypotéky x%, určitě se až podivíte, co vám nově nabídne i vaše banka.

Sazba hypotéky není vše

Sazbou hypotéky to však nekončí. Důležité je si uvědomit, že příliš výhodná sazba je také podezřelá. Do hry vstupují další poplatky za vedení hypotečního účtu, správu majetku, vydávání peněz a podobně. Proto by vás měla zajímat i sazba RPSN, která představuje skutečné roční vydání navíc, které je potřeba ke splátkám zaplatit.